Rákóczi Szövetség Helyi Szervezete
Balassi Bálint Nyolcévfolyamos Gimnázium

Bemutatkozás
Az 1989-ben alakult Rákóczi Szövetséghez több mint egy évtizedes kapcsolat fűzi iskolánkat. A Cultura Nostra és a Gloria Victis versenyeken több alkalommal eredményesen szerepeltünk, s az elmúlt években sikerrel pályáztunk a diákutaztatási programokra, amelyek keretében erdélyi és felvidéki iskolákkal fűzhettük szorosabbra az ismeretségünket.
A 2012/2013-as tanévben értek meg a feltételek ahhoz, hogy a Balassiban is létrehozzuk a Rákóczi Szövetség helyi ifjúsági szervezetét. Ifjúsági csoportunk valamivel több mint 20 fővel alakult meg, s azóta folyamatosan bővülünk.
Szervezetünk megalakulása óta aktívan részt vesz az iskolai nemzeti ünnepek és emléknapok szervezésében, ezáltal fontos szerepet játszik a nemzeti hagyományok iskolai ápolásában. A magyar történelem és kultúrtörténet emlékeihez kapcsolódó tanulmányutakat, kirándulásokat, múzeumlátogatásokat szervezünk tagjaink számára, az ehhez szükséges anyagi források előteremtéséhez pedig felhasználjuk a Rákóczi Szövetség belső pályázati rendszerét. Évente két alkalommal részt veszünk a diákutaztatási programban (március 15. és június 4.), amikor határon túli magyar iskolákkal közösen ünnepelünk. Október 23-án pedig – igény szerint – fogadjuk a hozzánk látogató külhoni magyar diákokat.
Nyitottak vagyunk valamennyi balassis tanuló számára, ezért továbbra is várjuk a szövetség céljai iránt elkötelezett, tenni akaró diákok csatlakozását, akik fontos értéknek tartják a Kárpát-medencei magyarság összetartozástudatának erősítését, valamint II. Rákóczi Ferenc fejedelem szellemi örökségének ápolását.

Hasznos oldalak
Programjaink
-
Őszi diákutazási program: Sátoraljaújhely-Borsi
A Rákóczi Szövetség balassis iskolai szervezete az idén is pályázott a rendhagyó októberi diákutaztatási programra. A pályázat kiírása a járványhelyzetre tekintettel nem tartalmazta az iskolalátogatásokat, hanem valamely magyar történelmi emlékhely meglátogatására korlátozódott. Úgy gondoltuk, hogy Sátoraljaújhely és környéke méltó helyszín lesz, hiszen a trianoni országcsonkításnak emléket állító Magyar Kálvária mellett a város közelében található II.…
-
A Rákóczi Szövetség tanártáborában
A Rákóczi Szövetség tanártáborában közel kétszáz – anyaországi és határon túli – magyartanár és történelemtanár ismerhette meg a Trianon-kislexikont, s annak legérdekesebb szócikkeit, a bemutató előadásom során. Az előadás után interjút adtam a helyi Zemplén TV-nek is.
-
Erdélyi tanulmányút a Rákóczi Szövetség támogatásával
2021 októberében, az őszi szünet előtti napokban Kolozsváron és a mezőségi Szamosújváron járt tanulócsoportunk a Rákóczi Szövetség októberi diákutaztatási programja keretében.A kolozsvári városnézés keretében megtekinthettük a város nevezetességeit (Szent Mihály templom, Mátyás-szobor, Mátyás-szülőház, Farkas utcai református templom, házsongárdi temető). Az esti órákban a fellegvárból csodálhattuk a kivilágított várost, amely évszázadokon át Erdély kulturális központja volt.Szamosújváron…
-
Királyhelmec és környéke – tanulmányút a Rákóczi Szövetség szervezésében
A szlovákiai Királyhelmec magyar gimnáziumának a vendégei lehetett iskolánk diákcsoportja a tanév utolsó napjaiiban. Az iskolalátogatást követően a Felvidék keleti részének nevezetességeivel ismerkedhettek az utazáson résztevő tanulóink. A Rákóczi Szövetség diákutaztatási programja keretében megvalósult tanulmányúton koszorút helyeztünk el a kiegyezés utáni miniszterelnökünk, Andrássy Gyula tőketerebesi mauzóleumánál, valamint a várvédő Dobó István dobóruszkai szarkofágjánál. Az utazás…
Szervezeti felépítésünk
2013 februárjában alakult ifjúsági csoportunk legfőbb szervezete a taggyűlés, amelyen minden tagunk részt vehet, s ott a döntéshozatal során szavazati jog illeti meg. Taggyűléseink – amelyeket általában évente 2-3 alkalommal tartunk – nyilvánosak, de a döntéshozatalban csak a tagok vehetnek részt, akik befizették az éves tagsági díjat (diákoknak 300 Ft, felnőtteknek 1000 Ft).
A taggyűlés választja az elnökséget. Az elnökség tagjai (elnök, alelnökök, gazdasági vezető) előkészítik a taggyűlést, elkészítik az éves beszámolókat és pénzügyi elszámolásokat, folyamatosan koordinálják az éves programok megvalósítását, valamint képviselik helyi szervezetünket a különféle szakmai fórumokon és a sajtó előtt. A központi irodával a folyamatos kapcsolatot az elnök tartja. Az elnökség munkájának segítségére elnökségi tanácsadót kérhetünk fel, aki meghatározott időtartamra végzi – külön megbízási szerződésben rögzített – feladatait. Egy-egy évfolyam koordinálására, az elnökségi tagokkal történő kapcsolattartásra ún. évfolyam-koordinátor választható, aki megfigyelőként részt vehet az elnökség ülésein.
Dokumentumaink
Helyi szervezetünk dokumentumai:
A helyi szervezetek működési rendjét is szabályozó központi dokumentumok:
Közösségi szolgálat
A Rákóczi Szövetség Budapesti Balassi Bálint Nyolcévfolyamos Gimnázium Helyi Szervezet és a Balassi Bálint Nyolcévfolyamos Gimnázium között 2013. október 1-jén létrejött egy együttműködési megállapodás, mely értelmében a helyi szervezetünk közösségi munkát adhat és leigazolhat.
A 2011. évi CXC. törvény 2.4.15 §-a szerint a közösségi munka: „szociális, környezetvédelmi, a tanuló helyi közösségének javát szolgáló, szervezett keretek között folytatott, anyagi érdektől független, egyéni vagy csoportos tevékenység és annak pedagógiai feldolgozása”
Az elnökség döntése alapján közösségi szolgálati feladatot, munkát elsősorban a szervezetünk tagjainak biztosítunk.
A közösségi szolgálat formái:
- Helyi szervezet programjainak szervezése, segítése
- A szervezet képviselése rendezvényeken
- Adminisztratív teendők ellátása – főként az elnökség tagjai számára
A közösségi munka időbeli szabályai:
- A 18. életévét be nem töltött gyermek 20 és 6 óra között nem láthat el közösségi szolgálatot
- A 16. életévét be nem töltött gyermek által közösségi szolgálat ideje nem haladhatja meg:
- a tanítási szünet ideje alatt napi 3, heti 12 órát,
- a tanítási időben a napi 2, heti 6 órát,
- A 16. életévét betöltött, de 18 évnél fiatalabb gyermek nem haladhatja meg a napi 4,5 heti 18 órát
- A 18. életévét betöltött nagykorú szolgálati tevékenységei között 14 óra pihenőidőt kell hagyni
Kitüntetés
Az iskolánkban működő Rákóczi Szövetség helyi szervezete 2015-ben kitüntetést hozott létre, melyet olyan pedagógusoknak és diákoknak kíván adományozni, akik sokat tesznek a nemzeti és iskolai hagyományok ápolásáért, példát mutatnak hazaszeretetükkel, fontos szerepet töltenek be a közösségépítésben.
A kitüntetésről szóló határozat megtekinthető itt.
Kitüntetettjeink:
- Ficzekné Molnár Mária (2015)
- Blankó Miklós (2016)
- Jónás Georgina (2017)
- Stubnya János Domonkos (2019)
- Sélley Anna (2021)